Search Results for:

The Pied Piper

The Pied Piper

The Pied Piper
Author : Dyk, Viktor
Publisher : Charles University in Prague, Karolinum Press
Total Pages : 122
Release : 2018-04-01
ISBN 10 : 9788024634401
ISBN 13 : 8024634406
Language : EN, FR, DE, ES & NL

The Pied Piper Book Description:

Básník, prozaik, dramatik a publicista Viktor Dyk se v této novele (časopisecky 1911–1912, knižně 1915) inspiroval starou saskou pověstí, již použil jako volný rámec pro vyprávění o tajemném poutníkovi, který na žádost občanů očistí svou píšťalou hanzovní město Hammeln od krys, avšak rozčarován malodušností konšelů a zrazen v lásce, zneužije píšťaly a odvede za trest celé město do zkázy. Protipólem postavy krysaře, osudově formovaného hrdiny, osamělého a neklidného snivce ztělesňujícího svět buřičů, je v knize rybář Sepp Jörgen, jenž se s realitou smiřuje a záchranou kojence dá vyrůst nové naději. Dyk v této novele, jež odráží novoklasicistní směřování jeho pozdní tvorby, tak dokázal využít staré předlohy k vytvoření svrchovaného prozaického díla o konfliktu iluze a skutečnosti. Jeho tajuplná atmosféra předznamenává pozdější baladickou prózu 30. let.


RELATED BOOKS:
The Pied Piper
Language: en
Pages: 122
Authors: Dyk, Viktor
Categories: Fiction
Type: BOOK - Published: 2018-04-01 - Publisher: Charles University in Prague, Karolinum Press

Básník, prozaik, dramatik a publicista Viktor Dyk se v této novele (časopisecky 1911–1912, knižně 1915) inspiroval starou saskou pověstí, již použil jako volný rámec pro vyprávění o tajemném poutníkovi, který na žádost občanů očistí svou píšťalou hanzovní město Hammeln od krys, avšak rozčarován malodušností konšelů a zrazen v lásce, zneužije
The Pied Piper of Hamelin
Language: en
Pages: 40
Authors: Kathleen Olmstead
Categories: Juvenile Fiction
Type: BOOK - Published: 2014 - Publisher: Sterling Publishing Company Incorporated

The Pied Piper pipes a village free of rats, and when the villagers refuse to pay him for the service, he pipes away their children as well.
The Pied Piper Of Hamelin : All Set To Read
Language: en
Pages: 32
Authors: Om Books Editorial Team
Categories: Juvenile Fiction
Type: BOOK - Published: - Publisher: Om Books International

The town of Hamelin is plagued with rats! They are all over the place and only one person can get rid of them — the Pied Piper. Will Hamelin pay the piper? Read on to find out.
The Pied Piper
Language: en
Pages: 64
Authors: Adrian Mitchell
Categories: Performing Arts
Type: BOOK - Published: 1988-02-01 - Publisher: Bloomsbury Publishing

Adrian Mitchell's triumphant musical adaptation for children of Browning's The Pied Piper. Premiered at the Royal National Theatre and performed throughout the world.
The Pied Piper of Hamelin
Language: en
Pages: 24
Authors: Adrian Mitchell
Categories: Juvenile Fiction
Type: BOOK - Published: 2012 - Publisher: Child's Play International

Step into the magical world of Child's Play fairy tales... Traditional tales are a well-established part of all cultures. Retold from the originals, these lively stories will captivate readers with their delightful illustrations and fun lift-up flaps which really add to the action. The 'flip-up' flaps encourage prediction and discussion,